Praga cd. - Czeski film

Przejdź do treści

Menu główne:

Praga cd.

Poniedziałekpo śniadaniu wykwaterowanie
 
  • Praga
    • Most Karola - ma prawie 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości. Jego 17 łęków spoczywa na 15 filarach. Budowę mostu rozpoczęto w 1357 r. za panowania cesarza Karola IV. Dla wzmocnienia konstrukcji do zaprawy dodano białka jajek. Mieszkańcy jednej z miejscowości, zobowiązani do dostarczenia jajek, ugotowali je na twardo; przez co stali się obiektem drwin. W okresie baroku most ozdobiono 30 posągami świętych. W 1787 ustawiono tu posąg cesarza Józefa II. Na jednej z balustrad umieszczono tablicę pamiątkową poświęconą św. Janowi Nepomucenowi – 20 marca 1393 w tym miejscu według tradycji wrzucono go z rozkazu króla Wacława IV do Wełtawy. Na wschodnim końcu mostu stoi staromiejska wieża mostowa z umieszczonymi na niej siedzącymi postaciami cesarza Karola IV, jego syna Wacława IV oraz św. Wita, św. Wojciecha i św. Zygmunta. Rzeźby te pochodzą z lat 80. XIV w. Na zachodnim krańcu mostu znajdują się dwie wieże. Podczas renowacji na moście znaleziono miecz, według legendy powinien to być magiczny miecz sam ścinacz głowy” na hasło „głowy w dół”.
    • Ratusz staromiejski - powstawał w 1338 roku przez adaptację kamienicy; potem postawiono wieżę i kaplicę; następnie połączono z drugą kamienicą. W roku 1490 zainstalowano zegar astronomiczny,  dzieło mistrza Hanusza. Po zakończeniu budowy zegara, Hanusz został - na rozkaz rajców - oślepiony powodu zarzutu chęci zbudowania wspanialszego zegara w innym mieście. W odwecie ślepy zegarmistrz uszkodził mechanizm zegara, który przez wiele lat był niesprawny. Zegar składa się z części: astronomicznej - pokazującej czas i położenie ciał niebieskich, kalendarzowej - z medalionami reprezentującymi miesiące i animacyjnej - z ruchomymi figurkami dwunastu apostołów i wyobrażeniami Śmierci, Turka, Marności i Chciwości. Pierwotnie Praga składała z kilku (7) miast i dlatego ma kilka Ratuszy. Nie, w tym ratuszu doszło do I defenestracji praskiej, kiedy podczas sporu w Radzie Miasta, siedmiu katolickich rajców zostało wyrzuconych przez okno; co prawda spadali z 1 piętra, ale na oszczepy, ustawione oczywiście na storcz.
    • Josefov - żydowska dzielnica Pragi - większość synagog przetrwała w nienaruszonym stanie, ponieważ miały one służyć jako budynki tzw. Muzeum Wymarłej Rasy. Synagoga Staronowa (Wikipiedia) – najstarsza czynna synagoga w Europie. Synagoga została zbudowana w 1270 roku, w stylu wczesnogotyckim. Na początku istnienia była zwana Nową lub Wielką. Kiedy zaczęły powstawać nowe synagogi w XVI wieku, zaczęto ją nazywać "staronową". Do synagogi prowadzi dziewięć stopni w dół, gdzie wchodzi się do westybulu, z którego wchodzi się do kwadratowej głównej sali modlitewnej. Wejście ujęte jest w gotycki portal, w którego tympanonie znajdują się grona winorośli symbolizujące Dwanaście Plemion Izraela. Dwa rzędy filarów biegną od wschodu do zachodu i przesłaniają widok znajdującego się na wschodniej ścianie Aron ha-kodesz. Na środku znajduje się duża bima, otoczona XV-wieczną żelazną kratą, kutą w wymyślne ornamenty. Na ścianach znajdują się liczne kamieniarskie i hebrajskie inskrypcje. W bocznych pomieszczeniach znajdują się babińce (miejca do modlitw dla kobiet). Z synagogą związane są liczne legendy, m.in. o tym że synagoga została zbudowana przez żydowskich uciekinierów z Jerozolimy. Legenda mówi, iż aniołowie przynieśli tu fragmenty Świątyni Salomona, a tutejsi Żydzi użyli ich dla założenia owej synagogi. Żydzi wierzyli, iż kiedy przyjdzie Mesjasz, budynek zostanie "porwany" i kamienie wrócą do Jerozolimy. Druga znana legenda mówi że synagoga była domem Golema, stworzonego przez rabina Jehudę Low ben Bezalela.
Praga, Most Karola, PZ
Praga, EZ
Praga, Most Karola, PZ
Praga, EZ
Praga, Rynek, Ratusz
Praga, dzielnica żydowska
Praga, Rynek, Ratusz PZ
Synagoga Maisela zbudowana przez Mordechaja Maisela, synagoga spłonęła, odbudowano i odnowiono w stylu barokowym; synagogę ponownie przebudowano w stylu pseudogotyckim; obecnie Muzeum Żydowskie.
Ratusz Żydowski
Synagoga Staronowa
Ratusz Żydowski – rokokowy budynek o biało-różowych elewacjach, ma drewnianą wieżę zegarową. Na wieży został umiejscowiony, obok czterech klasycznych zegarów z rzymskimi cyframi, oryginalny zegar z cyframi hebrajskimi, którego wskazówki poruszają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Synagoga Staronowa
Synagoga Staronowa, PZ
Synagoga Staronowa, EZ
Synagoga Staronowa, PZ; mężczyzna nie wejdzie tu bez nakrycia głowy; w tle Bima.
 
Synagoga Staronowa, EZ; w tle Bima.
Synagoga Staronowa
Synagoga Staronowa
Synagoga Staronowa. Bima  – podwyższone miejsce stawiane w centrum synagogi, zbudowane w formie namiotu, altany z balustradą lub kratą i baldachimem, lub w formie kapliczki z dachem w kształcie kopuły z latarnią. Wewnątrz znajduje się stół do wykładania i czytania Tory. Bima służy także jako mównica, miejsce, z którego kantor prowadzi modły.
Synagoga Staronowa. Krzyżowo-żebrowe sklepienia posiadają dodatkowe piąte żebro, nie mające uzasadnienia konstrukcyjnego, a dodane w celu uniknięcia w wystroju synagogi motywu krzyża.
Synagoga Klausowa, Budova pohrebného bratstva przy Starym Cmentarzu Żydowskim
The Winged Lion Memorial
Z lewej Synagoga Klausowa, na przeciwko Budova pohrebného bratstva – dom pogrzebowy; przy Starym Cmentarzu Żydowskim - najstarszym zachowanym kirkutem w Europie. Najstarsza macewa pochodzi z 1439, natomiast ostatniego pochówku dokonano w roku 1786. Liczbę grobów szacuje się ją na ok. 12 tysięcy. Wśród pochowanych są: Mordechaj Meisel, Dawid Gans, Jehuda Löw ben Bekalel i Dawid Oppenheim.
The Winged Lion Memorial (in Czech: Památník Okřídleného lva) - jest on dedykowany czechosłowackim lotnikom służącym w Royal Air Force (RAF) podczas II wojny światowej; jest to uznanie za ich wkład w Bitwie o Anglię.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego